Eski-yeni ortak: Abhazya Cumhurbaşkanı Türk işadamlarıyla bir araya geldi

Türk iş dünyası temsilcilerinin ve Abhazya liderlerinin temsilcilerinin toplantısı 22 Ağustos’ta Cumhuriyet Bakanlar Kabinesinde yapıldı.

SUKHUM, 22 Ağustos – Sputnik, Asmat Tsvizhba. Abhazya ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesinde güçlü bir ivme olabilir ve Abhazya ve Türkiye arasındaki ikili görüşme toplantısında Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Khajimba’nın ortak projelerin uygulanmasının başlangıcı olabileceğini söyledi.

Devlet başkanına göre, Abhazya, ülke ekonomisinin tüm alanlarındaki dış yatırımlara büyük ilgi göstermekte, büyümesine katkıda bulunmakta, yeni işler ve istihdam yaratmaktadır.

Khajimba, Türkiye’nin Abhazya’nın ekonomik işbirliği istediği ülkelerden biri olduğunu ve bunun için devletin tüm ön koşullara sahip olduğunu belirtti – lojistik açısından elverişli bir coğrafi konum ve halihazırda devletler arasında halihazırdaki işbirliği deneyimi.

“Abhazya, savaş sonrası abluka döneminde, siyasi izolasyona, yakıt, inşaat malzemeleri ve temel malların Türkiye’den deniz yoluyla bize geldiği zamanları çok iyi hatırlıyor. Kereste ters yönde ihraç edildi. O zaman hayatta kalmak zorunda kaldık, ama şimdi aynı yolu kullanarak Başkan, “Nitel olarak yeni bir ilişki seviyesine ulaşabiliriz” dedi.

Devlet başkanı, 2018’de Türkiye ile olan dış ticaret cirosunun Abhazya’nın toplam dış ticaret cirosunun yüzde 7’si olan 1.3 milyar ruble olduğunu vurguladı.

“2018 yılında Türkiye ile dış ticaret cirosu 1,3 milyar ruble’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Bu rakam, ülkemizin toplam dış ticaret cilasının% 7’sini, 2017 yılına göre% 26’lık bir büyüme oranı ile gerçekleştirmiştir. 94 yılından itibaren, bu yönde ithalat ve ihracatta istikrarlı bir büyüme eğilimi yaşanıyor ”dedi.

GÖREV HOLDİNG Başkanı Hüseyin Tugay Şen, Türk işadamlarının Abhaz halkının temsilcileriyle toplantılarının iki ülke arasındaki tarihi bağların güçlendirilmesine yardımcı olduğunu belirtti.

“Abhazya’nın yakında Türkiye ile bağlar kuracağını ve Türkiye’nin de Abhazya’nın bağımsızlığını tanıyacağını umuyoruz. İşadamlarımızın cumhuriyetinizde de avantajlı konumlar kazanabileceğini umuyoruz” dedi.

Toplantıya katılan Rusya’nın Abhazya Büyükelçisi Alexey Dvinyanin de ekonomik ilişkilerin devletler arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesinde büyük rol oynadığını belirtti.

“Bildiğiniz gibi, ekonomi dünyayı yönetiyor, para dünyayı yönetiyor. Ama Abhazya’da kural olan para değil, bilgelik ve vatanseverlik olduğunu vurgulamak istiyorum” dedi. 

https://m.sputnik-abkhazia.ru/Abkhazia/20190822/1028236874/Staryy-novyy-partner-prezident-Abkhazii-vstretilsya-s-turetskimi-biznesmenami.html