Merkez Rusya ile Görev Holding ekonomik anlaşma imzaladı

AYDINLIK GAZETESİ

Merkez Rusya Yatırım Heyeti, İstanbul’da iş çevrelerini, bölgelerinde yatırım yapmaya davet etti. Davette, Türkiye’nin birinci sıradaki yatırım ortağı adayı olduğu kaydedildi ve bölgenin ihtiyacı olan 208 proje için her türlü kolaylık ve teşvikler sunuldu, ekonomik işbirliği adımı atıldı.

Görev Holding davetiyle Türkiye’ye gelen Merkez Rusya Yatırım Konseyi heyeti, Ankara ve İzmir’den sonra dün de İstanbul’da yapılan toplantıda iş dünyası temsilcileriyle buluştu. Aralarında Uluslar arası İslam Ticaret Birliği Başkanı Marat Kabayev, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan ile Kırım Kalkınma Vakfı temsilcilerinin de yer aldığı seçkin konuklar, Merkez Rusya heyetinin sunumlarını ilgiyle dinledi.

TİCARİ SATIŞ DEĞİL YATIRIM

Konuşmalar, paneli yöneten Moskova Üniversitesi konuk profesörü Mehmet Perinçek ile Merkez Rusya Yatırım Konseyi Başkanı Niyazmetov Artur Kamilovich, Merkez Rusya Yatırım Konseyi Eş Başkanı ve Key Partner Genel Müdürü Kachaev’in sunumlarıyla başladı. Daha sonra heyette bulunan bölge temsilcileri Kachaev Sergey Valerievich (Kaluga Bölgesi Kalkınma Ajansı Genel Müdürü), Ivanov Yuri Borisovich (Ryazan Bölgesi Kalkınma Birliği Genel Müdürü), Kamneva Olga Igorevna (Tambov Bölgesi Bölgesel Kalkınma ve Yatırımları Teşvik Dairesi Başkanı), Kustov Danil Alexandrovich (Voronezh Bölgesi Yatırım ve Stratejik Projeler Ajansı Başkanı) ve Tatarenko Pavel Vladimirovich (Tula Bölgesi Kalkınma Birliği Yatırımlar Bölümü Genel Md.) kendi bölgelerindeki olanaklar, yatırımcılara sunulan kolaylıkları anlattılar. Toplantı, iş dünyasından temsilcilerin soruları ile devam etti. Toplantının sonunda, katılımcılar, görüşme istedikleri bölge temsilcisini bildirerek ikili görüşmelere geçildi ve projelerin hayata geçmesi için ilk adımlar atıldı.

EN GÜVENİLİR ORTAK TÜRKİYE

İlk konuşmacı, İstanbul Sanayi Odası’nı ziyaret ettiklerini ifade etti. Türkiye’de gördükleri misafirperverlik için teşekkür etti. Niyazmetov, Merkez Rusya bölgesi hakkında bilgileri verdikten sonra önlerindeki şu hedefi açıkladı: “Devlet Başkanımız Vladimir Putin, geçen mayıs ayında önümüze yüksek hedefler koydu. Dünyadaki ilk 5 ekonomi arasına girmeyi ve kalkınma hızımızı da dünya ortalamasının üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu iş için bize güvenilir partnerler gerek. Türkiye, Orta Asya bölglesinde bizim için en güvenilir partnerdir.” Niyazmetov, teşvikler, tarifeler, işçi ücretleri, altyapı vs gibi kilt noktaları araştırdıklarını, somut yatırım projeleriyle Türkiye’ye geldiklerini vurguladı.

Kamilovich-Kachaev-Tugay%20%20%C5%9Een-%20Mehmet%20Perin%C3%A7ek
Kamilovich-Kachaev-Tugay Şen- Mehmet Perinçek

SELECTCR.RU  ADRESİNE DİKKAT

Verdiği önemli bir bilgi de, projelere ilişkin “SelectCR.ru” web sayfasında yer alan ayrıntılar oldu. Buna göre, Merkez Rusya için gerekli projelere ulaşılabileceği gibi, burada olmayan proje önerilerini de görüşmeye hazır olduklarını ve hiçbir sorunun yanıtsız kalmayacağını vurguladı. Teşvikler konusunda özel bir hizmet sunacaklarını vurgulayan Niyazmetov, bölgesel ve sektörel planda teşviklerin yatırımcılara hazır olduğunu kaydetti. Toplantıların ardından imzalanacak sözleşmelerin de ticari ateşeleri tarafından destekleneceğini ve hızlı hareket edeceklerini ifade eden Yatırım Konseyi Başkanı, Rus ya da Türk yatırımcıların aynı ölçüde teşviklerden yararlanacağına dikkat çekti.

KÂR ORANLARI VE SEKTÖRLER

Merkez Rusya Yatırım Konseyi Eş Başkanı ve Key Partner Genel Müdürü Kachaev, Türk iş dünyasının değerlendirmesini sundukları 208 proje hakkında bilgi verdi. Kachaev, bu projeler için 15 milyar dolara ihtiyaç olduğunu ve kar marjının yüzde 10 ila yüzde 30 arasında değiştiğini kaydetti. Kimya, tarım, demir çelik, ulaştırma, lojistik, elektrik malzemesi, tekstil ve hazır giyim ve çok sayıda sektörde yatırımcı aradıklarını belirten Kachaev, projeleri şöyle sınıflandırdı: Kimya, tarım ve ulaştırma. Kachaev, kendilerine gelen “Hangi alanda yatırım yapabiliriz?Yatırım projemizi hangi bölgede yapabiliriz?” gibi sorulara karşılık ülkesindeki sanayi ve serbest bölgelere ilişkin şu bilgileri verdi: “Yedi özel bölgemiz var. Ayrıca 16 serbest bölgemiz var. Bize danışarak hangi bölgede ne türlü kolaylık sağlanacağı konusunda bilgi vermeye hazırız. Alan ve arsa, altyapı, temin edeceğiz, satış için uygun ve hazır pazarlar göstereceğiz, kredi desteği, vergi imtiyazları (muafiyet) sağlayacağız.”
Merkez Rusya’da yatırımcılara sunulacak imtiyazları ise bölgesel ve sektörel olarak ayıran Kachaev, bazı bölgelerde beş yıla kadar sıfır gelir vergisi, ya da serbest gümrük olanaklarını özetledi.

SSCB’DEN SONRA İMALAT DÜŞMÜŞTÜ  

Yatırımcıların hammadde, ekipman gibi unsurları sıfır vergiyle fabrika alanına getirme olanağından söz eden Kachaev, bu kadar avantajı neden sunduklarını ise şöyle açıkladı:
“SSCB döneminden sonra çok güçlü olan bazı sanayi bölgeleri adeta frenlendi ve üretim, rekabete dayanamayıp durduruldu. İşte o bölgelerde yeniden üretime geçmek için yatırımları teşvik edeceğiz. Bu bölgelerde kredi faizleri de yüzde 1 oranında alınabilir, devlet teşviklerinden de yararlanılabilir.”

İLK SÖZLEŞME GÖREV HOLDİNG İLE

Merkez Rusya Yatırım Konseyi, kurulduktan sonra ilk iş anlaşmasını Görev Holding ile imzaladı. Merkez Rusya Yatırım Konseyi, vergi kurumları, anti-tekel sanayi kuruluşları, Sanayi ve Ticaret, Ekonomik Kalkınma Bakanlıklarıyla koordineli çalışıyor. Merkez Rusya Yatırım Konseyi Başkanı Niyazmitov Artur Kamilovich, Konseyin çalışmasına ilişkin şu bilgiyi paylaştı: “Rusya’da veya Türkiye’de proje geliştirenler gayet iyi bilir ki, bu tür çalışmalarda çıkan sorunlar, yüzde 85 oranında yerel yönetimlerle çözülür. Bunun için bölgemizdeki 18 vilayetin vali yardımcıları da burada temsil ediliyor.”

YATIRIMA DAVET 

Konuşmalardan sonra bölge temsilcileri, yatırımcılara sundukları olanakları anlattı. Kaluga Bölgesi Kalkınma Ajansı Genel Müdürü Nikolai Andreev, Kaluga, Efes Türk’ün yatırım yaptığı bölge. 20 yıl önce iş için insanların Moskova’ya gittiği Kaluga, şimdi endüstri parklarıyla yatırımcıları bekliyor” dedi. Diğer beş bölge arasında uçak fabrikaları, Akkuyu’daki reaktörün aynısının kullanıldığı nükleer santral, Rusya-Çin boru hattının ekipmanın üretildiği, çağdaş ağır sanayi kenti Voronezh de vardı. Tambov bölgesi için ise Kamneva Olga Igorevna, verimli kara toprağı ile ünlü olduğunu ifade etti ve yatırımcı şirketler arasında Türk bayrağını görmek istiyoruz, dedi.

Olga%20Igorevna
Olga Igorevna

KATILIMCILAR 

Ahmet Demirci (Business Symphony), Aida Eynaliyeva (Kırım Kalkınma Vakfı Azerbaycan Temsilcisi), Aleyna Ayan (Terminal Construction CEO), Ali Göktaş (Steel International AG), Anna Chiurcciu (EAE Machinery Co. Satış ve Pazarlama), Asım Çillioğlu (Riport Rize Limat İşletmesi Yatırım AŞ Liman Md), Ata Şenlikçi (Teknopark İstanbul İcra Kurulu Bşk), Ayşim Aydemir (İSO Protokol ve Organizasyon Şb Md), Aziz Saka (Reno Finans Bşk), Burak Alagöz (Evi Design Uygulamaları – Mimar), Boğaçhan Kaan Murathan (Trade Mining), Burçin Değirmencioğlu (İSO Genel Sek Yard.), Bülent Atalay (EAE Elektrik), Cankut Bağana (Onur Air Bşk), Çetin Gül (Gül İnşaat YK Bşk), Erhan Kulaç (MC Properties İnvestment Co. Md), Ethem Sancak (BMC YK Bşk), Handan Bilgili (Kırım Kalkınma Vakfı İcra kurulu Bşk), Hüseyin Güler (Kastamonu İş Planlama ve İnovasyon Md), İsmail Efe (Demir Teknik Makina AŞ, Satış sorumlusu), Kerem Kapancı (Fortuna Advisory – Yönetici ortak), Kousai Tashani (Totem Grup Fikir Geliştirme), Levent Erdoğan (Bankacı), Levent Köroğlu (Pastör Endüstri Makinaları San ve Tic AŞ, Satın Alma), Levent Özsoy (GST Asansör San.), Mehmet Akif Meral (İSO Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Md. Yrd.), Mehmet Ali Duran (Onur Air İcra Kurulu Sekreteri), Mehmet Arslanoğlu (Tarmond Genel Md), Mehmet Nejat Balaraısı (Ekose İncorporated), Mehmet Orhan Efe (Bursa Mühendis ve Mimar İşadamları Der. Bşk), Mehmet Örgen (Erciyes Holding Md), Mesude Yıldız (Milano Moda), Mete Mert (Kırım Kalkınma Vakfı İcra Kurulu Bşk Yrd.), Murat Ucak (EAE Elektrik Bölge Md.), Mustafa Dayanıklı (Vemus Endüstriyel Elektronik San Tic YK Bşk), Mustafa Eksik (Sıddık Kardeşler Haddecilik San Tic YK Üyesi), Mustafa Kaya (Lorbi PR Tanıtım Ajans Bşk), Mustafa Selçuk Baydar (AEA Machinery Co Gnl Md.), Mustafa Şansal (Kırım Kalkınma Vakfı İst. Tem.), Nihat Onuk (Orka Holding İş Geliştirme Md), Okan Kurtlar (Kurtlar Leather), Okan Tapan (Anadolu İnşaat Makina San ve Dış Tic AŞ), Ozan Karadayı (Ten Medikal İnşaat Oto Gıda San. Ltd. Şti), Özcan Alaş (İran ve Ortadoğu Ticareti Geliştirme Der.), Özer Yıldırım (Level Project Md.), Refik Yengier (Help Marine Kaptan), Selami S. Melemşe (Avukat), Serkan Oskay (Rubicon Cleantech), Şeyda Altuğ (Fortuna Advisory), Tolga Karataş (Tınaz Tarım ve San. Makina Yatırım Tic. Md), Tuba Şahanoğlu (Akfen Holdin AŞ İş Geliştirme Md), Turan Çete (BTM Mühendislik Genel Md), Uğur Çetinkaya (Arge-Tek), Uğur Demircioğlu (Pastör Endüstri Makinaları San ve Tic AŞ), Vedat Ekici (Yıldız Holding Pladis Satış Direktörü), Yalçın Paslı (Tezmaksan Makina San ve Tic AŞ Direktörü), Yasemin Bal (Balrium Grup – Avukat), Yavuz Yurtgüder (Yıldız Holding Pladis Genel Md), Burak Demici (IBC İstanbul Busines Consultants), Emrah Yazıcı (IBC İstanbul Business Constutants), Ufuk Akgün (Peplos Group). ALFABETİK SIRAYLA YAZILMIŞTIR.