Rusya Merkez Federal Bölge Yatırım Konseyi İstanbul’da

İstanbul’da Türk-Rus ekonomik ilişkilerini geliştirmeyi amaçlayan önemli bir toplantı gerçekleşiyor. Rusya Merkez Federal Bölge Yatırım Konseyi Başkanı Artur Niyazmetov’un başkanlığındaki heyetin katıldığı toplantıların amacı Rusya Merkez Federal Bölgesi ile Türkiye’nin 2018’te yüzde 29 artan ticaret hacmini daha yukarı taşımak.

İstanbul, Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan önemli bir toplantıya ev sahipliği yapıyor. Rusya Merkez Federal Bölgesi Yatırım Konseyi, Görev Holding’in davetiyle “Russian Road Show” isimli etkinlik çerçevesinde Ankara ve İzmir’in ardından İstanbul’da toplantı gerçekleştiriyor.

12 sektörde 200’ün üzerinde projenin tartışıldığı toplantılara ev sahipliği yapan Görev Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tugay Şen “Bu toplantıları organize ederken, Merkez Rusya Federal Bölge Konseyi ile Rusya Merkez Federal Bölgesi dahilindeki 18 oblastın yatırım imkanlarını, Türk sanayicilerine, yatırımcılarına sundukları olanakları, fırsatları sunmayı amaçladık. Ankara ve İzmir’de gerçekleştirdiğimiz toplantıların ardından çalışmaya başlayacağımız konular olgunlaşmaya başladı.

Bugünkü toplantımızda Merkez Rusya Yatırım Konseyi’nin firması olan Key Partner firmasıyla Görev Holding arasında merkez federal bölgeye yönelik yatırımların geliştirilmesi amacıyla bir işbirliği sözleşmesi imzalanacak.” dedi.

Türkiye’de çözümün üretmek olduğuna işaret eden Şen “Üretim atılımının tek çıkış yolunun bu olduğu açıktır. Türkiye-Rusya ilişkilerinin de özellikle son dönemlerde stratejik bir düzeye geldiğini, güvenlik ve siyasal boyutta bu noktaya geldiğini izliyoruz. Görev Holding olarak bu stratejik işbirliğinin ekonomik boyutunun da hayata geçmesi amacıyla, Türkiye’nin Avrasya ülkeleriyle olan ekonomik ilişkisini geliştirmesini kendimize görev edinmiş bulunuyoruz. Daha önce yapılan buna benzer toplantılara en büyük eleştiri, işin toplantılarla kalmasıydı. Ama biz bunu sadece toplantı organizasyonlarıyla sınırlı tutmayacağız, devamında Görev Holding ve Merkez Rusya Yatırım Konseyi olarak bu toplantıdan çıkan sonuçları hayata geçirilmesi için çaba göstereceğiz.” diye ekledi.