Holdingimiz Öncülüğünde Düzenlenen Abhazya Ziyareti Tamamlandı

Görev Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tugay Şen’in çağrısı ve Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba’nın davetiyle Abhazya'ya giden Türk iş insanları kafilesi bir dizi proje ile ülkeye döndü.

Görev Holding öncülüğünde düzenlenen Türk iş insanlarının Abhazya ziyareti tamamlandı. Görev Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tugay Şen’in çağrısı ve Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba’nın davetiyle Abhazya'ya giden Türk iş insanları Başkent Sohum'da bir dizi temasta bulundu.

Turizm, ulaştırma, ticaret ve enerji konu başlıklarında görüşmelerin yapıldığı ziyarette ortak vurgu, Rusya ile gelişen ekonomik ilişkilerin Abhazya Cumhuriyeti ile paralel sürdürülmesi ve üç ülkenin sahip olduğu potansiyelin geliştirilmesi oldu.

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Raul Hacimba konuşmasında Türkiye ile Abhazya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini istediğini söyledi. Bu konuda gerekli çalışmaları yaptıklarını belirten Hacimba, Türkiye’nin Abhazya’yı tanımasını istediklerini de ekleyerek, “Türkiye ekonomik işbirliğini geliştirmek istediğimiz ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkemiz ve Türkiye iş adamlarının daha önce birlikte çalışma tecrübelerinin olması avantajımızdır. Kendi adımıza here türlü girişimi destekleyecek ve teşvik edeceğiz. Abhazya’da gerekli yasal dayanaklar oluşturulmuş vergilendirme bankacılık konusunda çalışmalar sürmektedir. Kamu hizmetleri ve enerji arzı alımı konusunda liberal bir tarife politikası uygulanmaktadır. Yatırımlara sıcak bakıyoruz. Bu ziyaret karşılıklı çıkarlara dayanan ilişkilerin gelişmesine güçlü bir ivme kazandırabilir. Ortak projelerin ve fikirlerin uygulanmasına yardımcı olabilir. Bugünkü diyalog ve görüş alışverişlerimizin yapıcı bir etkide olacağına eminim. Abhazya, savaş sonrası abluka döneminde, yakıt, inşaat malzemeleri ve temel malların Türkiye’den deniz yoluyla bize geldiği zamanları çok iyi hatırlıyor. Abhazya’nın yakında Türkiye ile bağlar kuracağını ve Türkiye’nin de Abhazya’nın bağımsızlığını tanıyacağını umuyoruz." diye konuştu.

Görev Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Tugay Şen ise şöyle konuştu: “Karadeniz’de ve Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeleri, bölgeye uzaklardan gelen emperyalist tehditleri de değerlendirdiğimizde Türkiye, Abhazya ve Rusya’nın yaratacağı ittifakın tarihi önemde olacağı bir döneme girmiş bulunuyoruz. Bu ziyaretin Türkiye-Abhazya ilişkilerini başta ekonomik alanda olmak üzere, hızla geliştirmesini, ileride Türkiye’nin Abhazya’yı tanıması sürecinin başlangıcı olmasını umuyoruz. Türkiye ile Abhazya’nın Rusya’yla oluşan serbest ticaret anlaşması ve diğer avantajları da değerlendirerek bölgede Türk firmalarının daha yoğun faaliyet yürütmesinin önünü açmak için bu ziyareti sizlerin davetiyle gerçekleştirdik.”

Abhazya dış ticaretinin yüzde 7’sini Türkiye ile ticaret oluşturuyor. Abhazya'ya giden Türk kafilesinde şu isimler yer aldı:

Hüseyin Tugay ŞEN – Görev Holding YK Başkanı, Mustafa Cankat AYTEK – Uluslararası İslam İşbirliği Örgütü Başkan Yardımcısı Orbital Holding Katar – CEO & MES Investments Singapur, Ahmet Nazif ZORLU – Zorlu Holding YK Başkanı, İmregül GENCER – Global Fon Danışmanlığı – IGG FINANCE Başkanı, Hazım Sinan GÜRSOY – Airbus – Türkiye & Asya, Atilla ATASEVEN – TÜRK-MISIR İş Adamları Derneği Başkanı, Cengiz EREN – Dmirtovsky Port Swiss AG “Liman Yatırımları ve Yönetimi”, Ömer ERÇAVUŞOĞLU – EGEPLAST İhracat Uzmanı, Nail Orkun AYTEK – Orbital Holding Malta – CEO, Ahmet Nuri TÜRKEEŞ – Görev Holding İş Geliştirme Müdürü-Beijing Million Star Corporation Genel Müdürü, Önder ÇAYNAK – Ön-El İnşaat, Çimen Filiz PAŞA – A-Level Turizm, Hüseyin Ümit BAYRAM – Görev Holding/Koordinatör, Müslim BAŞAR – Aksan Şömine, Önder Kaan KESKİN – Avukat, Ahmet Alp KIZILCIK – Avukat, Murat ÖKTENSOY – Aydınlık Gazetesi.

Görev Holding Abhazya ziyareti CB ile toplantı
Türk kafilesi Abhazya Cumhurbaşkanı ve parlamentosu ile toplantıda