TUCEM ile ŞİÖ’nün Ekonomi Platformu güçbirliği yaptı


Görev Holding bünyesindeki Çin İktisadi Eşleştirme Merkezi (TUCEM) ile Şanghay İşbirliği Örgütü Çok İşlevli Ekonomi ve Ticaret Platformu (SCOTEMP) arasında güçbirliği anlaşması yapıldı. 22 Ekim’de SCOTEMP’in Chongqing’deki merkezini ziyaret eden TUCEM Başkanı Adnan Akfırat'a kapsamlı bir sunum yapıldı, sunumun ardından platformun Genel Sekreteri Wen Xiju ile iki görüşme düzenlendi. Wen Xiju, Akfırat’ı akşam yemeğinde bir sanat müzesinde ağırladı.

Toplantıda Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyesi ülkeler ve Türkiye arasındaki ekonomik/ticari ilişkiler ve işbirliği yapılabilecek alanlar ele alındı. TUCEM Başkanı Adnan Akfırat Türkiye’nin “diyalog ortaklığı” statüsünden tam üye statüsüne geçmesi için çalışmayı vadetti. Akfırat, Türkiye’nin özellikle işlenmiş gıdada ve günlük kullanım ürünlerinde Batı’ya alternatif tedarikçi olduğunu, başta Çin olmak üzere Türkiye’nin bu üstünlüğünden yararlanması çağrısı yaptı. Akfırat, Türkiye’nin bir üretim ve aktarma üssü halline getirilmesinin ŞİÖ üyesi ülkelere büyük imkanlar sağlayacağını vurguladı.
 

ŞİÖ’DEN İTHALAT YÜZDE 300 ARTTI
SCOTEMP Genel Sekreteri Wen Xiju da, ŞİÖ için Türkiye’nin sunduğu olanakları özenle kaydettiklerini ve geniş işbirliği alanı olduğunu söyledi. Başta Çin olmak üzere bütün ŞİÖ ülkelerinin Türkiye ile ekonomik ve ticari ilişkilerinin gelişmesi için hızlı uygulanabilir, pratik projelerden başlayacaklarını belirten Wen Xiju, TUCEM ile işbirliği yapmanın görevlerini kolaylaştıracağını ifade etti. Somut iş planlarının yapıldığı toplantının sonunda TUCEM ile SCOTEMP’in birlikte pek çok ekonomik ve kültürel proje yürütmesi için mutabık kalındı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in talimatıyla, Batı’dan ithal edilen ürünler ağırlıklı olarak ŞİÖ üye ülkelerden temin edilmeye başlandı. SCOTEMP Genel Sekreteri Wen Xiju, son iki yılda ŞİÖ üyesi ülkelerden yapılan ithalatın yüzde üç yüz arttığı bilgisini verdi. 
 

KARŞILIKLI KAZANMAYI SAĞLAYACAK
SCOTEMP, ŞİÖ üyesi ve diyalog ortağı ülkeler arasında ekonomik ve ticari ilişkilere katkı sunmak amacı ile o dönemki Şangay İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Raşid Alimov’un önerisi ile Chongqing’de 2018 yılında kuruldu. Çin’in en kalabalık şehri olan Chongqing, Çin’in sanayi başkenti gibi işlev görüyor ve Çin’in batısındaki komşularla işbirliğinin merkez noktası. SCOTEMP, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş. ŞİÖ üyesi ülkelerden gelen alım/satım, yatırım, ortak üretim taleplerini toplayıp, ilgili ülkelerdeki muhatapları ile bir araya getiriyor. Platform insanlığın ortak geleceğini inşa etme amacı ile karşılıklı güvene ve karşılıklı yarara dayalı işbirlikleri oluşturmak için faaliyetler yürütüyor.
 

AYDINLIK / ŞANGHAY