Türk-Rus ilişkilerinde dev adım

Rusya Federasyonu’na bağlı Karelya Cumhuriyeti Başkanının davetlisi olarak başkent Petrozavodsk’a giden Görev Holding heyeti önemli bir iş birliği anlaşmasına imza attı. Turizmden, balıkçılığa kadar birçok konuda iş birliği yapılacak. Anlaşmanın önemine vurgu yapan Görev Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tugay Şen, Türkiye ve Rusya'nın, Avrasya'nın kalbinde yeni dünyanın merkezini oluşturacağını söyledi.

Türkiye'nin en önemli ticaret ortaklarından Rusya ile Görev Holding arasında önemli iş birliği anlaşması imzalandı.


Görev Holding heyeti, Rusya Federasyonu’na bağlı Karelya Cumhuriyeti Başkanı Parfençikov’un davetlisi olarak, ülkenin başkenti Petrozavodsk’u ziyaret etti.

Programdaki ilk toplantı, Görev Holding ile Karelya Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı arasında yapıldı. Karelya Ekonomik Kalkınma ve Sanayi Bakanı Oleg Yermolayev ve yardımcıları, Görev Holding’e Karelya’daki ticari imkanları ve yatırım olanaklarını anlattı. 

Ardından Görev Holding heyeti, Karelya Cumhuriyeti Tarım Bakanı ile görüştü. Görüşmeler sonrası Karelya Cumhuriyeti Başkanlık Binası’nda toplantı ve imza töreni yapıldı.

Karelya Cumhuriyeti Başkanı Parfençikov ve Görev Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tugay Şen, iş birliği anlaşmasına imza attı. Karelya Başkanı, son bir yılda Karelya’nın Türkiye ile dış ticaret ilişkisinin 12 kat arttığını ve Türkiye’nin yüzde 16 payla ikinci dış ticaret ortağı haline geldiğini belirtti.

Görev Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tugay Şen, iki ülke arasındaki ticaretin önemine dikkat çekti.

Şen, Karelya Cumhuriyeti ile imzalanan imzalanan iş birliği anlaşmasının ayrıntılarını da paylaştı.

Türkiye ve Rusya'nın Atlantik tarafından tehdit edildiğini vurgulayan Şen, iki ülkenin iş birliğinin önemine dikkat çekti.