Görev Holding, Rusya Federasyonu Karelya Cumhuriyeti ile işbirliği anlaşması imzaladı

Altın fırsatın kuzeybatı kapısı açıldı

Tugay Şen başkanlığındaki Görev Holding heyeti, 2-3 Eylül tarihlerinde Rusya Federasyonu’na bağlı Karelya Cumhuriyeti Başkanı Parfençikov’un davetlisi olarak Karelya’nın başkenti Petrozavodsk’u ziyaret etti.

Programdaki ilk toplantı, Görev Holding ile Karelya Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı arasında yapıldı. Karelya Ekonomik Kalkınma ve Sanayi Bakanı Oleg Yermolayev ve yardımcıları, Görev Holding’e Karelya’daki ticari imkanları ve yatırım olanaklarını anlattılar.

Toplantının sonrasında Karelya’da üretim yapan yangın söndürme robotikleri tesisi ziyaret edildi. Ardından orman ürünleri sektöründe faaliyet yürüten iki büyük fabrika ziyaret edildi. Ağaç işleme, Karelya’nın en büyük sektörlerinden biri. % 80’i orman olan Karelya, bu alanda Rusya iç pazarının ihtiyacını karşıladığı gibi, önemli bir ihracatçı durumunda.

robotiktesis

İlk olarak Kalevala Ahşap İşleme Fabrikası’nde incelemelerde bulunuldu. Şirket yöneticileriyle toplantı yapıldı. Ardından Rus Orman İttifakı adlı şirketin tesisi gezildi ve yöneticileriyle görüşüldü. Karelya’daki üreticilerin bugüne kadar Türkiye’ye ihracat yapmadıkları öğrenildi. Türkiye’nin ihtiyaçlarını esas alan bir işbirliğine gidilmesinde anlaşıldı.

ahsapuretimtesisi

Ardından Görev Holding heyeti, Karelya Cumhuriyeti Tarım Bakanı ile bir görüşme gerçekleştirdi. Aynı zamanda Başkan Yardımcısı olan Bakan, balıkçılık sektörünün ihtiyaç duyduğu ürünlerin tedarikinde işbirliği önerisinde bulundu. Tugay Şen de, bu konuda ziyaret öncesinde gerekli görüşmeleri yaptıklarını; Karelya’nın bu alanda ihtiyaç duyduğu ürünlerin tamamını Türkiye’den karşılamaya hazır olduklarını belirtti. Görüşmede balıkçılık sektörüne dair Karelya’daki yatırım imkanları da ele alındı. Görev Holding heyeti, birinci gün akşamı, Karelya Cumhuriyeti Hükümeti tarafından akşam yemeğinde ağırlandı.

3 Eylül Cumartesi günü, Karelya Cumhuriyeti Başkanlık Binası’nda bir toplantı ve imza töreni düzenlendi. Heyetler arası toplantıda, Karelya tarafına Karelya Cumhuriyeti Başkanı A. O. Parfençikov başkanlık etti. Başkan Parfençikov, açış konuşmasına “Rusya’nın kuzeybatı incisi Karelya’ya hoşgeldiniz. Davetimize kısa sürede icabet ederek, Cumhuriyetimizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz ” diyerek başladı.

toplanti

Karelya Başkanı, son bir yılda Karelya’nın Türkiye ile dış ticaret ilişkisinin 12 kat arttığını ve Türkiye’nin % 16 payla ikinci dış ticaret ortağı haline geldiğini belirtti. Görev Holding ile imzalanan işbirliği anlaşmasının sonucunda bugünkü durumun, çok daha iyi bir noktaya ulaşacağına emin olduklarını belirtti.

Parfençikov, Görev Holding sayesinde Türkiye ile Karelya arasında işbirliği yapılabilecek alanları şöyle sıraladı:

“Orman ürünleri ve ahşap işleme alanında işbirliği,

“Dünyaca ünlü Karelya taşının (granitinin) işlemeciliği ve ticareti konusunda işbirliği,

“Balıkçılık alanında Karelya’nın ihtiyaç duyduğu hammaddelerin tedarikinde, balık ihracatı ve üretiminde işbirliği,

“Orman meyvelerinin işlenmesi ve ticaretinde işbirliği,

“Türkiye’den Karelya’ya özel turistik turların düzenlenmesinde işbirliği,

“Türkiye ve Karelya arasında kültürel alanda işbirliği. Sanat etkinlikleri, öğrenci değişimi vb.”

Karelya Cumhuriyeti Başkanı, Rusya’ya uygulanan haksız yaptırımlardan dolayı lojistik zincirlerinin bozulduğunu, yeni lojistik ağları geliştirme konusunda işbirliğinde bulunmak istediklerini belirtti.

Toplantıda ikinci konuşmayı Görev Holding YK Başkanı Şen yaptı. Şen konuşmasına, “Türkiye ve Rusya arasında merkezi düzeyde gelişen ilişkilerin lokal bir örneğini yaratmak adına ilk adımı atan ve bizi Karelya’ya davet eden Sayın Başkan’a teşekkür ve tebriklerimizi sunarız” diyerek başladı. Şen, orman ürünleri konusunda işbirliğinin ilk adımlarının atılmaya başlandığını, bu alanda Türkiye’nin Karelya’dan ithalatını başlatacaklarını belirtti ve şöyle devam etti:

“Balıkçılıkta Karelya’nın hammadde ihtiyacını Türkiye’den karşılamaya hazırız, Karelya’nın balık ihracatında da ortak girişimler yapabiliriz. İlaç ve medikal ürünler konusunda, Karelya’nın yaptırımlar sonrası acil ihtiyaç duyduğu ilaç ve ürünleri Türkiye’den karşılayacağız.”

Karelya’ya özel turlar düzenleme konusunu ele alacaklarını belirten Şen, kültürel alandaki işbirliğini de başlatmak için girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

Tugay Şen konuşmasında “Rusya’ya uygulanan haksız yaptırımlar sonucunda Türkiye-Rusya ilişkilerinin gerilemediğini, tam tersine bu durumu bir altın fırsat olarak değerlendirdiklerini” belirtti. Şen, “Dünyaya Batı’dan değil Avrasya’dan baktığımız için, bu ortamda Türkiye ve Rusya ilişkilerinin daha da gelişeceğini biliyoruz. Esas kendisine yaptırım uygulayan, ABD’nin kuyruğuna takılan Avrupa ülkeleri olmuştur” dedi.

Şen, 2023 yılının ilk yarısında İstanbul’da Karelya Cumhuriyeti yöneticilerinin ve firmalarının katılacağı bir Altın Fırsat toplantısı düzenlemeyi önerdi.

Karelya Başkanı da, cevabi konuşmasında Türkiye ile Rusya’nın başta ticari olmak üzere ikili ilişkileri açısından bir altın fırsat döneminin yaşandığına kesinlikle katıldığını belirtti. Türkiye’de bir Altın Fırsat toplantısının düzenlenmesine hazır olduklarını ifade etti.

Ardından imza törenine geçildi. Karelya Cumhuriyeti Başkanı Parfençikov ve Görev Holding YK Başkanı Tugay Şen, basının huzurunda işbirliği anlaşmasını imzaladılar. İmzalanan işbirliği sözleşmesinde:

“Sözleşme’nin konusu, Tarafların Karelya Cumhuriyeti’nde uygun bir yatırım ve ekonomik ortam yaratmaya yönelik ticari ve ekonomik bağları genişletme, yatırım projeleri ve girişimleri uygulama faaliyetleridir.

Sözleşme’nin amacı, Karelya Cumhuriyeti (Rusya Federasyonu) ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ticaret hacmini artırmaktır” denildi.

İşbirliği sözleşmesinde şu alanlarda ortak çalışılacağına yer verildi:

“Orman sanayi sektörü, madencilik sektörü, inşaat, ulaşım, lojistik, tıp, yabani bitki ve bunların işlenmesinden elde edilen ürünlerin yanı sıra Karelya Cumhuriyeti balıkçılık sektörünün ürünlerinin Türkiye Cumhuriyeti pazarına tedariki de dahil olmak üzere tarımsal sanayi sektörü, turizm ve kültür.”

toplantimasa

İmza töreninin ardından Parfençikov ve Şen, basın mensuplarının sorularını yanıtladılar. Görev Holding heyeti, günün ikinci durağında granit işleme tesislerinin bulunduğu teknoparkı inceledi. Teknopark yöneticilerinden bilgi aldı. Tugay Şen ve Karelya Ekonomi Bakanı Karelya Ekonomik Kalkınma ve Sanayi Bakanı Oleg Yermolayev, burada Karelya medyasının sorularını yanıtladılar. Şen, basın mensuplarına hitaben “Finlandiya sınırındaki Karelya’dan önemli bir mesaj veriyoruz. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya dahil olması, sadece Rusya’nın değil, Türkiye’nin de çıkarlarına aykırıdır. Türk milleti, NATO’nun genişlemesinden yana değildir ve en büyük düşman olarak ABD’yi görmektedir” dedi.

Karelya gezisinin son programı olarak, Baranov Cumhuriyet Hastanesi ziyaret edildi. Karelya’nın merkez hastanesi olan bu hastanede incelemelerde bulunuldu. Ardında Karelya Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle, Karelya’nın ihtiyaç duyduğu ilaç ve medikal ürünlerin Türkiye’den karşılanması hakkında bir toplantı yapıldı.