Görev Holding yeni yatırımlar için İran’da

Görev Holding yeni yatırımlar için İran’da

Dış ticaret alanında başarılı projelere imza atan Görev Holding, Latin Amerika, Afrika, Çin, Rusya’daki ticari atılımlarının ardından yatırım fırsatlarını değerlendirmek üzere İran’ı ziyaret etti. Görev Holding, İran’ın Batı Azerbaycan eyaletinde, Tebriz ve Maku’da ticari kurumların yetkilileriyle buluştu.

SAİD NOUSRATİ / TEBRİZ

Görev Holding Yönetim Kurulu Üyesi Daşer Karadağ başkanlığındaki heyet İran temasları kapsamında ilk önce Ekonomi Bakanlığı’nın Batı Azerbaycan yetkilileri ile bir araya geldi. Başta Aras ve Maku Serbest Ticaret bölgesi olmak üzere bölgede bulunan serbest ve özel ticaret bölgelerindeki yabancı yatırımcılara sunulan avantajlara ilişkin görüşmeler yapıldı. Görev Holding Yöneticileri, Tebriz’de yabancı yatırımcılara destek amacı ile resmi hizmet sunan İran Yatırım, Ekonomik ve Teknik Destek Organizasyonu ve Tebriz Ticaret Odası yöneticileri ile de görüştü. Tebriz Ticaret Odası Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Reza Kami ile buluşan heyet bölgedeki, sanayi, maden ve tarım alanlarında yapılabilecek yatırımlara ilişkin görüş alışverişinde bulundu. Görev Holding yöneticileri Tebriz temaslarının ardından, ülkenin Türkiye’ye açılan sınır kapılarından Bazergan Gümrüğü’nün bulunduğu Maku kentine geçti.

MAKU TEŞVİKLERLE DOLU

Görev Holding yetkilileri Maku Serbest Ticaret Bölgesi Genel Müdürlüğünde, Genel Müdür Muhammed Rıza Abdurrahimi ve Maku Serbest Ticaret Bölgesi yöneticileri ile buluştu. Heyetler arası gerçekleşen görüşmede Maku Serbest Ticaret Bölgesinin kapasitesi, yatırım alanları, yabancı yatırımcılara sunulan fırsatlar masadaydı.

Toplantının ardından Aydınlık’ın sorularını yanıtlayan Maku Serbest Ticaret Bölgesi Genel Müdürü Muhammed Rıza Abdurrahimi, bölgenin yabancı yatırımcılara önemli fırsatlar sunduğunu söyledi. Abdurrahimi, Maku Serbest Ticaret Bölgesi’nin potansiyelini ve sunduğu fırsatları şu şekilde sıraladı;

'20 YIL DOĞRUDAN GELİR VERGİSİ MUAFİYETİ'

“Maku Serbest Ticaret Bölgesinde 400 bin hektarlık bir alanda kurulu. Bütün yatırımcılara çeşitli teşvikler ve avantajlar bulunuyor. Yatırımcılardan 20 doğrudan gelir vergisi uygulaması ilk ve önemli teşvik avantajıdır. Ham maddeler ve makinelerin serbest bölgemize ithalatında gümrük vergisi muafiyeti bulunuyor. Bölgemizde yabancı çalışanlar buraya vizesiz giriş yapabilir ve burada çalışabilirler. Yabancı yatırımcılar yüzde yüz sahibi oldukları şirketlerini kurabilirler. Bu şirketler arazi de satın alabilirler. Buradaki firmalar ürettikleri ürünleri İran içine ihraç edebilirler. Bu ihracat için bölgede yapılan makina ve ham madeler için yüzde 70 vergisiz olmak üzere yüzde 30’u üzerinden vergilendirme avantajından faydalanacaklar.”

'LOJİSTİK YATIRIMI İÇİN ÖNEMLİ BİR KAVŞAK'

“Bölgemizin önemli işletmelerinde lojistik ve ulaşım alanı birinci sıradadır, serbest bölgemizde binlerce kişi bu alanda çalışıyor. Bölgemizde bu alanda 25 şirket faaliyet gösteriyor. Yine dünyanın farklı ülklerinden 650 ulaştırma şirketinin burada temsilciliği bulunuyor . Bu nedenle bölgemiz ulaştırma yatırımı açısından oldukça önemli ve avantajlı bir konumda. İkinci ana ve önemli işletmelerimizden biri de tarım işletmeleridir. Bahçecilik, tahıl ürünleri, hayvancılık ve balıkçılık alanında yatırımcılara burada özel fırsatlar sunuyoruz. Bölgemizde 100 bin hektarlık tarıma elverişli alanımız bulunuyor.”

'MADENCİLİK GELECEK VADEDİYOR'

“Bölgemizde yatırım için elverişli önemli üçüncü özel sektör de maden ve madencilik... İnşaat yapımında kullanılan taş, metal ve metal dışı madenlerimiz, bakır ve çelik, silis ve manyezit madenleri ve bu ürünleri işleyecek endüstrileri yatırım için büyük fırsatlar arasındadır.

'HAZIR GİYİM SEKTÖRÜ İÇİN BİR MERKEZ'

“Dördüncü yatırım sahası endüstüri ve sanayi alanındadır, elektrikli ev aletleri, hazır giyim fabrikaları, protez diş, tıbbi ekipman üretimi yapan fabrikalar faaliyet gösteriyor, enerji santrali gibi alnlarda faaliyet gösteren üretim merkezleri var. Bölgemiz Türk yatırımcılara avantajlı fırsatlar bulunuyor, örneğin hazır giyim alanında bir süre önce İran’a ihraç edilmesi yasaklandı, Türkiye’de tekstil sektöründe çalışan firmalar burda fabrikalarını açarak İran içine üretim fırsatından da yararlanabilirler aynı zamanda İran dışınada pazarlayabilirler.”

'TÜRKİYE'DEKİ AJANSIMIZ OLUN'

Görev Holding heyetinin ziyaretinden memnuniyetlerini dile getiren Abdurrahimi, “Görev Holding'in ve bağlı bulunduğu Görev Vakfı’nın elinde çok iyi fırsatlar bulunuyor. Holdingin ticari ve yatırım potansiyelinin yanı sıra, televizyon, radyo, gazete başta olmak üzere bizim serbest bölgemizi ve İran fırsatlarını Türk yatırımcılara tanıtmak için çok güzel bir fırsat bizim açımızdan... Görev Holding’ten bizim Türkiye’de tanıtım Ajansımız olmalarını teklif ettik” dedi.

'SORULARIMIZA YANIT BULDUK'

Maku Serbest Ticaret Bölgesi yöneticileri ile gerçekleşen görüşmenin oldukça verimli geçtiğini dile getiren Görev Holding Dış Ticaret Genel Müdürü Ümit Bayram, yatırım fırsatları ve bölgenin potansiyelini yerinde gördüklerini ve İran özelinde yatırım projelerine ilişkin birçok soruya yanıt bulduklarını söyledi. Bayram konuşmasınına şu şekilde devam etti: “Maku serbest ticaret bölgesini incelemeye daha önce başlamıştık. Bugün aklımızda olan soruların cevaplarını da aldık. Daha donanımlı bir şekilde bir değerlendirme yapma şansımız olacak. Bu arada yeni dostlar edindik, Maku Serbest Bölgesi yönetimi, Maku’nun tanıtımı konusunda kendilerinin Türkiye’deki faaliyetlerinde yardımcı olmamızı talep ettiler. Bu çok memnuniyet verici. Görüşmelerimiz devam edecek ve taleplerini yönetim kurulumuz ile değerlendireceğiz.”

-Aydınlık