İstanbul Kurumsal Blok Zincir Zirvesi yapıldı

BSN Blok Zincir Servis Ağı Global tanıtım turu kapsamında, Red Date Teknoloji Hong Kong, Kenetic Blok Zincir Platformu Hong Kong, TUCEM Türk-Çin İktisadi Eşleştirme Merkezi İstanbul ve Chainerist Istanbul işbirliği ile 20 Eylül 2022 Salı günü “İstanbul Kurumsal Blok Zincir Zirvesi” düzenlendi. “Blok zincir ile iş dünyasının geleceğini şekillendiriyoruz” temasının işlendiği zirve, Wyndham Grand Levent Hotel’de, saat 9:30-17:00 arasında sınırlı sayıda iş insanı, akademisyen ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşti. İstanbul Kurumsal Blok Zincir Zirvesi, Dublin, Londra, Riyad, Bahreyn, Dubai ve Singapur'da organize edilen etkinliklerin bir ayağını oluşturuyor.

Zirvede, Red Date CEO su ve BSN Global Yönetim Kurulu üyesi Yifan He, blokzincir teknolojisine bakış açılarını anlattı. İnternetin haricinde, “genele açık bilişim sistemi” olarak adlandırılacak ve blok zincir tabanlı bir altyapının önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacağını öngördü. Bu altyapının kar amacı taşımayacağını, katılımcıların katkılarıyla finanse edileceğini ve bu altyapı üzerinde oluşturulacak uygulamalarla, internet haricinde yeni bir bilişim katmanının oluşacağını ifade etti.

BSN Global Başkan Yardımcısı Tim Bailey ise, Hong Kong’da yapılan blok zincir iyi uygulamalarını özetledi. BSN Spartan üzerinden yapılan bu somut blok zincir projeleriyle, kurumsal firmaların, kripto para kullanmadan genele açık blok zincir altyapılarını nasıl kullandıklarını anlattı.

Zirvenin açılış konuşmalarından birini, Hong Kong merkezli bir dijital banka olan Mox Bank’ın kurucularından Deniz Güven yaptı. 10 ay gibi kısa bir sürede, blok zincir tabanlı akıllı kontratları kullanarak, nasıl sıfırdan bir dijital banka oluşturduklarını katılımcılarla paylaştı.

Türkiye’nin 4 önemli kurumunun üst düzey teknoloji yöneticileri de, dijitalleşme ve blok zincir deneyimlerini, yaptıkları sunumlarla naklettiler. İlk olarak İstanbul Büyükşehir Bilgi İşlem Daire Başkanı Erol Özgüner hem büyükşehir belediyesinin blok zincir uygulamalarını anlattı hem de bu teknoloji ile kamusal alanda ne tür çözümlerin geliştirilebileceği hususunda fikirlerini paylaştı.

Daha sonra İGA İstanbul Havalimanı Dijital Hizmetler ve Ticaret Üst Düzey Yöneticisi Ersin İnankul, İGA’yı, nasıl “Dünyanın en dijital havalimanlarından” biri yaptıklarını ve çeşitli uluslararası ödüller kazandıklarını izah etti.

Sonrasında Turkcell Blok Zincir Masası direktörü Gürcan Erim söz alarak, mobil telefon sektöründe, operatörlerin beraberce geliştirdikleri, blok zincir tabanlı “ortak kara liste” projelerinden bahsetti. Ardından, Softtech’in “İnovasyon Lideri” Fatih Günaydın, İş Bankasıyla beraber, uluslararası ticarette yaptıkları blok zincir tabanlı akreditif çalışmasını anlattı.

Son olarak da, İTÜ Blok Zincir kulübü üyeleri, Chainerist blok zincir lideri Şükrü Çakmak moderatörlüğünde, üniversitedeki ve uluslararası blok zincir aktivitelerinden bahsederek günü tamamladılar.

BSN Spartan Hakkında

Ethereum, Cosmos ve Polygon Edge üzerinde oluşturulmuş, kripto para kullanmayan, genele açık bir blok zincir ağı. Kripto paralar, kurumsal blok zincir projelerinin gelişmesinde büyük bir engel teşkil ediyorlar çünkü kurumların 99% u yasal denetim ve aşırı fiyat oynaklığı riskleri sebebiyle, halka açık blok zincirlerde projelerini yapamıyor. BSN Spartan’ın amacı, blok zincir uygulamalarını, halka açık zincirlerde, kripto paralar yerine itibari paralarla gerçekleştirip, blok zinciri, kurumsal anlamda yaygınlaştırmaya katkı sağlamak. Böylece yasal ve denetim sorunlarını kolayca aşabilecek bir blok zincir altyapısı oluşturmak.

BSN Spartan Ağı 6 Eylül 2022 de duyuruldu ve Beta versiyonu şimdiden, Emperor Group, Prenetics, Lan Kwai Fong Group, Maxim's, HSBC ve Fujifilm Business Innovation Hong Kong dâhil olmak üzere bazı önemli uluslararası şirketlerin katılımıyla başlatıldı.

BSN Global Blok Zincir Servis Ağı Hakkında

2020’de Hong Kong merkezli olarak kurulan, blok zincir platformları ve altyapıları arasında, birlikte çalışabilirlik ve karşılıklı bağlantı sağlayarak önemli ölçüde maliyeti azaltıp, blok zincir uygulama geliştirmeyi kolaylaştıran bir oluşum. Ekim 2021’de BSN Türkiye ortaklığı, TUCEM Türk-Çin İktisadi Eşleştirme Merkezi ve Chainerist şirketlerinin beraberliğiyle, Türkiye’yi, kurumsal blok zincir projelerinde bir merkez haline getirmek amacıyla hayata geçirildi. Blok zincir altyapısını, gerçek bir ekosistem anlayışıyla, devlet, belediyeler, özel ve kamu şirketleri, finans kurumları, üniversiteler ve hukuk kurumlarının katılımıyla oluşturmak için öncülük yapan BSN Türkiye; ekonominin dijital yönetimine güçlü bir katkı verme hedefindedir.

Etkinliğin düzenleyicileri

Red Date Technology Hong Kong

https://www.reddatetech.com/main/home

Kenetic Blok Zincir Platformu Hong Kong

https://kenetic.capital

TUCEM Türk-Çin İktisadi Eşleştirme Merkezi İstanbul

https://tucem.com.tr Chainerist Istanbul
https://www.chainerist.com
Yer: Wyndham Grand Hotel Levent– İstanbul

Tarih: 20 Eylül 2022 Saat 9:30-17:00

Foto Galeri