TUCEM, Wuhan’daki Uluslararası Dijital Ticaret Birliği’nin kurucusu oldu


2021 Küresel Dijital Ticaret Konferansı, Çin'in Hubei Eyaletinin başkenti Wuhan'da gerçekleşti. Etkinliğe yaklaşık 100 ülkeden diplomatik elçiler ve iş dünyası derneklerinin temsilcilerinin yanı sıra 10.000'den fazla iş insanı, uzman ve akademisyen katıldı.

Önemli anlaşmalara imza atılan konferansta en dikkat çekici anlaşmalardan biri ise Görev Holding'e bağlı TUCEM Çin İktisadi Eşleştirme Merkezi ile Hubei Parti Komitesi ve Hubei Eyalet Hükümeti arasından imzalanan ‘Uluslararası Dijital Ticaret Birliği’ anlaşması idi.

Hubei Eyalet Hükümeti ve Hubei ÇKP yöneticileri, TUCEM Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Akfırat’a özel ilgi gösterdiler. Yüzlerce diplomatik temsilci varken, diplomat kimliği olmamasına rağmen Akfırat, liderlerle buluşmaya davet edildi.

Akfırat, aynı zamanda Dijital Ekonomi Konferansı’ndaki üç yabancı konuşmacıdan biriydi.  Polonya Yatırım Ajansı Başkanı ve Finlandiya Ticaret Odası Temsilcisi kendi hükümetlerini temsil etti. Akfırat ise Türk-Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği Başkanı sıfatı ile konuştu. Akfırat’ın ‘Türkiye’de Blokzincir Teknolojisi: Uluslararası BSN ile İşbirliği’ başlıklı konuşması geniş ilgi gördü. İki televizyon kanalı Akfırat ile röportaj yaptı.
 

Uluslararası Dijital Ticaret Birliği kuruldu
Akfırat’ın konuşmasının ardından “Uluslararası Dijital Ticaret Birliği” anlaşması imzalandı.

Anlaşmada Türkiye ve Çin’in dijital iş birliğine yönelik önemli maddeler bulunuyor.

Dijital teknoloji tarafından yönlendirilen dijital ticaretin hızla büyüdüğünün vurgulandığı anlaşmada, dijital ticaretin aynı zamanda uluslararası ticaretin gelişmesinde ve küresel ekonomik faaliyetlerin işleyişine yeni bir ivme kazandırmada yeni bir trend haline geldiğinin altı çizildi. Dijital ticaretin güçlü geleceğini ortak bir şekilde inşa etmeyi amaçlayan anlaşmada, dijital ticaretin koordineli bir şekilde gelişmesi için anlaşmaya taraf kurumlara belirli inisiyatifler verildi. Bu inisiyatifler çerçevesinde TUCEM Çin İktisadi Eşleştirme Merkezi ve Çinli yetkililer tarafında endüstriyel dijital dönüşüm ortaklaşa teşvik edilecek, teknolojik işbirlikçi inovasyon için ortaklaşa bir mekanizma kurulacak, dijital iş ortamı ortaklaşa teşvik edilecek, ortaklaşa bir dijital finansal ekoloji oluşturulacak ve ortaklaşa dijital ticaret için bir yetenek havuzu oluşturulacak.